Šī lapa ir izdrukāta no Romāns Meļņiks. Piezīmes uz avīzes malas...
Interneta adrese:
http://melniks.lv/?ct=par_viniem&fu=read&id=118

Pirmsemigrācijas barotne

Admin
2014.02.18 20:45

Līdz ar Eiropas Parlamenta vēlēšanu tuvošanos no jauna aktualizējies jautājums par administratīvā resursa izmantošanu, lai gūtu priekšrocības pār konkurentiem. KNAB uzmanības lokā jau nonākuši esošie Eiropas Parlamenta deputāti, kas priekšvēlēšanu aģitācijai varētu izmantot līdzekļus, kas atvēlēti sabiedrības informēšanai par viņu darbu. Līdzīgi kritiski būtu vērtējama arī steiga, ar kādu Saeimā šobrīd uz īsu laiku tiek veidota ilgtspējīgas attīstības komisija, kuras vadību plānots uzticēt bijušajam valdības vadītājam Valdim Dombrovskim.

Nebūtu nekāda pamata satraukumam, ja parlamenta komisiju, kas specializējas konceptuālos, sabiedrībai ilgtermiņā būtiskos jautājumos, veidotu uzreiz pēc vēlēšanām. Piemēram, 2011. gada nogalē, kad pirmoreiz parādījās šāda iniciatīva, vai tūlīt pēc 12. Saeimas darbības uzsākšanas šī gada rudenī. Proti, laikā, kad deputāti uz savu darbu raugās ar vairāku gadu perspektīvu. Taču šobrīd, kad līdz Eiropas Parlamenta vēlēšanām atlikušas mazāk par simts dienām un līdz kārtējām Saeimas vēlēšanām - tikai nedaudz vairāk par pusgadu, šādas komisijas izveide rada aizdomas par deputātu pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu personiskā labuma gūšanai. Jo īpaši tāpēc, ka jau sen pirms oficiāla lēmuma par komisijas izveidi bija skaidrs, ka to vadīs Valdis Dombrovskis -Vienotības Eiroparlamenta vēlēšanu kandidāts nr. 1 un viens no reālākajiem pretendentiem uz Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amatu.

‍Lai ko tagad stāstītu komisijas izveides iniciatori, ir pilnīgi skaidrs, ka tās potenciālā vadītāja prāts jau šobrīd vairāk nodarbināts ar gaidāmo emigrāciju uz Briseli, nevis tādiem lokāliem jautājumiem kā vienotā sabiedriskā medija koncepcija vai Nacionālā attīstības plāna izpilde. Jau ir sākusies priekšvēlēšanu kampaņa, kas prasa lielus resursus no partijas, un saprotams, ka ir ļoti ērti, ja galvenajai «lokomotīvei» var nodrošināt papildu algu, Saeimas apmaksātu dienesta auto un priekšnieka statusu, kas ļauj «zīmēties» televīzijas ziņās.

‍Visi, kas daudzmaz interesējas par politiku, ļoti labi saprot, ka šādas pirmsvēlēšanu perioda komisijas izveide viena cilvēka vajadzībām ir atklāta valsts naudas izšķērdēšana. Tieši Vienotība būtu tā, kas saceltu vislielāko traci, ja komisiju veidotu kāda NA, ZZS vai SC Eiroparlamenta vēlēšanu saraksta līdera vajadzībām. Tagad pat ierasti skaļākie trauksmes cēlāji partijas interesēs klusē kā ūdeni mutē ieņēmuši vai klaji blefo par lielo darbu, ko it kā paveikšot komisija. Arī konkurenti uz visu pievēruši acis, jo pa jaunam ķeblītim pie reizes saņems arī paši.

‍Darbs, ko parlamentārieši vēlas uzticēt topošajai komisijai, nav veicams tik īsā - trīs mēnešu laikā, kāds būs atlicis līdz vasaras brīvlaikam kopš brīža, kad komisija būs sākusi strādāt. Saeimai par komisijas izveidi vēl jālemj divos lasījumos, tas nozīmē, ka tā sāks strādāt tikai martā, bet jau maija beigās būs jāmeklē jauns tās vadītājs Eiroparlamentā ievēlētā vietā. Turklāt nav zināms, vai rudenī ievēlētie deputāti gribēs turpināt iesākto darbu. Jāņem arī vērā, ka Saeima būs jau citā sastāvā un komisijas darbs būs jāsāk faktiski no nulles.

‍Komentārs publicēts laikrakstā un portālā Diena 18.02.2014.